Metoda TRE®: Cesta k uvolnění stresu a traumat skrz třes

Metodu TRE vyvinul Dr. Berceli především jako první pomoc proti stresu a traumatizujícím událostem spojenými s válečnými událostmi a humanitárními krizemi. Dnes pomáhá běžným lidem vyrovnat se s každodenním stresem.

Hlavní benefity TRE:

Uvolnění svalového napětí a stresu

Zlepšení životní vyrovnanosti

Zrychlení regenerace organismu

Muž jménem David Berceli sedí.

Dr. David Berceli a jeho přínos

Američan Dr. David Berceli žil a pracoval téměř dvě desetiletí jako humanitární pracovník v Izraeli a Palestině, Súdánu, Keni, Egyptě a Libanonu. Jeho hluboké znalosti z oblasti psychoterapie a práce s tělem mu dovolily vyvinout postup překonávající nejen osobní trauma, ale i pomoci porozumění a smíření se mezi různými etnickými skupinami. Je autorem tří knih, které techniku TRE popularizují širokému publiku po celém světě. Pro více informací koukněte na stránku jeho organizace TRE for all.

Metoda přirozeného třesu

TRE je inovativní metoda, která dovoluje tělu uvolnit ve svalech nahromaděný stres, napětí a trauma. Je založená na bezpečné aktivaci tělesného třesu a vibrace, které prokazatelně zklidňuje nervový systém (můžete to pocítit sami hned po prvním vyzkoušení). Tělo se díky chvění samo dokáže vrátit do stavu přirozené rovnováhy.

Tělesný třes je starý jako lidstvo samo a najdeme jej také ve zvířecí říši. Zvířata, která prožijí stresující událost, se po ní doslova "vytřesou". Než se vrátí ke stádu, je již hladina jejich stresových hormonů zpátky v normálu a netraumatizují tak zbytek skupiny.

Minutové video o tom, jak funguje třes u zvířat.

Nejen pro válečné veterány

Technika TRE byla vyvinuta především pro válečné veterány trpící posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) a další oběti traumatu. Ukázalo se však, že to je metoda velice prospěšná i pro osoby trpící úzkostmi a panickými atakami a také dlouhodobým emočním či tělesným vypětím. Velké uplatnění nachází například u sportovců, policistů, hasičů, zdravotníků a sociálních pracovníků.

V dnešní době nachází stále větší uplatnění i v běžném životě. Ať už se jedná o potíže se spánkem, pracovní stres, nebo jako doplněk při léčbě dlouhodobých onemocnění.

Magický sval psoas

V TRE je psoas místem, kde iniciujeme třes u lidí, kteří mají první zkušenost s napojením na svou instinktivní schopnost třesu a uvolnění stresu a napětí. Psoas je sval „boje nebo útěku“, a proto je to sval, který se nejvíce stahuje, když jsme ve stresu. Pokud je tento sval stažený, nefunguje správně a vede k nejrůznějším druhotným zdravotním problémům, jako jsou bolesti sedacího nervu, bolesti v dolní části zad atd. Když tedy dovolíme našemu tělu přirozený třes. Přijde do psoasu, uvolní se, zavodní a zregeneruje. To pak umožňuje léčení dalších symptomů a návrat těla a mysli do homeostázy.

TRE® je metoda, která umožňuje přirozeně a jemně uvolnit tento obtížně dostupný sval.

TRE - skupina dvou dívek a muže při provádění - 7 cviku

Výhody metody TRE

  • Méně starostí a úzkosti
  • Více energie a vytrvalosti
  • Méně pracovního stresu
  • Lepší spánek
  • Méně konfliktů ve vztazích
  • Snížení bolesti svalů a zad
  • Zvýšení pohyblivosti
  • Větší emoční odolnost
  • Úleva při chronických onemocněních

Jakmile se naučíte základy TRE, budete mít k dispozici nástroj, který můžete použít doslova kdekoliv a vždy, když pocítíte, že váš stres, úzkost, bolest či napětí začínají stoupat.

Jak se můžete naučit TRE?

Na internetu najdete množství videí, které vás jednotlivými cviky provedou. Osobně nedoporučuji zkoušet TRE samostatně bez vedení certifikovaného TRE poskytovatele. Špatným prováděním cviků bez zpětné vazby si můžete ublížit. V případě, že za sebou máte vážnou traumatickou událost, můžete se nesprávným cvičení retraumatizovat (zhoršit trauma).

Ale zpátky na začátek, nejlépe se TRE naučíte pod vedením TRE poskytovatele.

TRE - Muž kontroluje klientku při provádění třetího cviku