Duševní zdraví adolescentů je úzce spjato s rodinným prostředím a schopností zvládat stres a napětí. Komunitní intervence, které zahrnují celou rodinu a nabízejí nástroje ke zvládání traumat, proto nabývají na významu. Marcelo A. do Amaral a kolegové představili model, který integruje metodu TRE do primární péče v regionu Brazlândia v Brazílii a ve své kazuistické práci popisují její efekt.
Amaral, M. A., Onocko‑Campos, R. T., Bertelli, L. C., Costa, M. F. L., & Silva, N. R. (2018). Innovative solutions for the promotion of adolescent mental health in primary care. [Manuscript]. // Zobrazit
Cílem programu bylo zlepšit rodinné zázemí a osvojit si schopnost zvládat stres jak u dospívajících, tak i u jejich pečujících osob. V úvodní fázi byly hlavní součástí programu především konzultace, na základě kterých bylo zjištěno, že se dospívající často potýkají s problémy spojenými se stresem, depresí, úzkostmi, agresivitou apod. Na základě těchto zjištění byly později do programu přidané i jiné metody, které si kladly za cíl pomoci těm, kteří se potýkají s psychickými problémy – jednou z těchto metod byla právě metoda TRE.
Celkový počet respondentů (pečující osoby i dospívající), kteří se pravidelně účastnili cvičení metody TRE byl 1 263.
První uvedení metody TRE proběhlo v roce 2012, v roce 2016 už bylo pravidelně fungujících TRE skupin 121. Tyto skupiny se setkávaly 1x týdně, přičemž někteří z respondentů praktikovali metodu i doma, jiní ne. Stejně tak se liší i počet měsíců navštěvování těchto setkání u jednotlivých respondentů.
Vzhledem k tomu, že metoda TRE byla pouze součástí komplexnějšího programu, nebylo možné výsledky zkoumat jinak, než skrze osobní zhodnocení respondentů.
Skupinám, které se věnovaly TRE se podařilo “vyplnit mezeru” v péči o duševní zdraví. Vyzdvihována byla především nízká časová i finanční nákladovost a vysoká efektivita metody TRE. Dále byla kladně hodnocena i možnost aplikovat metodu TRE jak ve skupině, tak u jednotlivců. Respondenti popisují mimo jiné významné zlepšení kvality spánku, snížení bolesti, tenze i únavy a vyšší míru kontroly nad nervozitou a úzkostí.
Výsledky implementace TRE do programu pro podporu duševního zdraví u dospívajících a jejich pečujících osob naznačují, že může být tato metoda velmi přínosná a díky své efektivitě a nízké nákladovosti i výhodná pro větší skupiny nebo komunity. Současně může tato metoda sloužit i jako preventivní a to zejména skrz seberegulaci.