Chronický stres a bolest ovlivňují kvalitu života a schopnost zvládat každodenní výzvy. Této problematice se věnovala například globální případová studie Dr. Jill Beattie a Dr. Davida Berceliho, která sledovala vliv metody TRE na stres, psychickou pohodu a zvládání bolesti.
Beattie, J and Berceli, D (2021). Global Case study: The effects of TRE on perceived stress, flourishing and chronic pain self-efficacy. // Zobrazit
Studie zkoumala vliv metody TRE (Tension and Trauma Releasing Exercises) na vnímaný stres, psychologické „prospívání“ (flourishing) a sebeúčinnost při zvládání chronické bolesti.
Do studie bylo zařazeno 22 dospělých (jak poskytovatelů, tak i trénujících TRE) z různých zemí, kteří po absolvování úvodního kurzu TRE pokračovali v samostatném cvičení během 12 týdnů. Doma se respondenti věnovali TRE 2-3x týdně pokaždé maximálně 10-15 minut.
Data byla sbírána třemi dotazníky: před zahájením cvičení, po 4 týdnech a po 12 týdnech. Respondenti hodnotili vnímaný stres, úroveň psychické pohody (tzv. flourishing) a svoji sebeúčinnost při zvládání bolesti.
Už po prvním měření (po čtyřech týdnech) byl zaznamenán statisticky významný pokles vnímaného stresu, který pokračoval i po 12 týdnech. Stejně tak se po 12 týdnech satisticky významně zlepšila psychická pohoda, tedy celkový pocit životní spokojenosti a fungování.
Sebeúčinnost při zvládání bolesti sice nedosáhla statistické významnosti, nicméně u všech účastníků se objevilo prakticky pozitivní zlepšení. Studie proto ukazuje, že TRE může být efektivní součástí strategie ke zvládání stresu a podpory psychické rovnováhy u osob trpících chronickou bolestí.
Tato pilotní studie ukazuje, že metoda TRE může přinášet skutečné benefity v oblasti duševního zdraví a kvality života. Pro potvrzení a rozšíření těchto zjištění by bylo vhodné provést větší kontrolované studie.